Śmierć bliskiego w miejscu publicznym – co robić?
Śmierć bliskiej nam osoby niezależnie od tego, gdzie ona nastąpi jest zawsze dla nas bardzo traumatycznym przeżyciem, o którym będziemy przez długi czas pamiętać. Bardzo często wiąże się to również z pewnymi obowiązkami, o których niewątpliwie musimy pamiętać. Sprawdźmy zatem dokładnie, co musimy zrobić w przypadku, gdy śmierć bliskiej nam osoby nastąpi w miejscu publicznym.
Przede wszystkim zawiadom odpowiednie służby
Często bywa tak, że z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności lub też tragicznego w skutkach wypadku śmierć następuje w miejscu publicznym. W momencie, gdy sprawa dotyczy kogoś z naszej rodziny, należy przede wszystkim powiadomić o tym zdarzeniu odpowiednie służby. Jest to oczywiście przede wszystkim pogotowie ratunkowe oraz policja, a możemy to zrobić dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz, który stwierdzi zgon musi przede wszystkim zająć się wystawieniem dokumentu potwierdzającego śmierć danej osoby, czyli kartę zgonu. W przypadku gdy do śmierci doszło w niejasnych okolicznościach, to sprawą zajmie się policja wraz z prokuratorem, który zleci przewóz ciała zmarłego do kostnicy. Jeżeli wszystkie okoliczności będą jasne, to o transport zwłok będziemy musieli zadbać sami dzwoniąc do zakładu pogrzebowego.
Kwestie formalne, czyli co jeszcze nas czeka
Następnymi czynnościami, z jakimi będziemy musieli się zmagać w przypadku zgonu bliskiego w miejscu publicznym, są oczywiście sprawy formalne. Pierwszą z nich jest udanie się wraz z wystawioną przez lekarza kartą zgonu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania na jej podstawie aktu zgonu, który powinien być wystawiony koniecznie w dwóch egzemplarzach, ponieważ jeden z nich przyda nam się do uzyskania zasiłku pogrzebowego. Następnym i w zasadzie już ostatnim krokiem w tej kwestii jest zawiadomienie wybranego przez nas domu pogrzebowego, który zajmie się wszystkimi pozostałymi kwestiami związanymi z pochówkiem zmarłego.