Pochówek tradycyjny czy kremacja?
Kremacja, chociaż wciąż czasami budzi kontrowersję, nie jest rozwiązaniem nowym. Jej praktykowanie sięga czasów starożytnych, a w formie podobnej do obecnej, wykorzystywali ją Grecy, a także Rzymianie. Również w Polsce powoli zmieniamy swoje przekonania i dostrzegamy zalety spopielania zwłok.
Zalety kremacji
Kremacja to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Miejsce potrzebne na ustawienie urny jest niewielkie i może występować w różnego rodzaju grobach, takich jak tradycyjne groby ziemne, katakumby, grobowce czy kolumbaria. Niektóre z tych rozwiązań są tańsze, w porównaniu do tradycyjnego pochówku ciała. Także późniejsza opieka nad takim grobem może generować mniej kosztów, ale przede wszystkim wysiłków związanych z utrzymaniem mogiły. Jest tak szczególnie w przypadku kolumbariów, które wymagają najmniej opieki ze strony najbliższych zmarłego. Coraz większy problem stanowi ilość miejsc na cmentarzach, które są stale powiększane. Właśnie dlatego kremacja wydaje się rozwiązaniem przyszłości, gdyż skremowane ciało nie wymaga tak dużego grobu, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Zaletą tej metody jest także szybko rosnąca dostępność. Wraz ze zwiększeniem się zainteresowania kremacją, rośnie liczba lokalizacji, w których możemy ją przeprowadzić. Często także cena takiego rozwiązania jest znacznie niższa.
Tradycyjny pogrzeb – zalety
Mimo zalet kremacji, większość osób wciąż decyduje się na tradycyjną metodę pogrzebu. To opcja wybierana jest nie tylko w przypadku osób o konserwatywnych poglądach i przywiązanych do tradycji, ale także wtedy, gdy bliska nam osoba pragnęła takiego sposobu pochówku. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o uszanowanie ostatniej woli naszych rodziców, czy dziadków. Tradycyjny pogrzeb wiąże się także z wieloma ważnymi elementami, takimi jak elegancka trumna, piękne kwiaty, czy uroczyste pożegnanie zmarłego. Najczęściej to przywiązanie do tradycji decyduje o tego typu pochówku. W Polskiej kulturze pogrzebanie ciała w ziemi było od zawsze formą postępowania ze zmarłymi, dopiero napływ tradycji innych kultur sprawił, że zaczęliśmy przychylnie spoglądać na kremację. Warto jednak podkreślić, że Słowianie w czasach przedchrześcijańskich, palili ciała swoich zmarłych na stosie. Dopiero chrześcijaństwo zmieniło sposób pochówku.
Pochówek tradycyjny, czy kremacja – co wybrać?
Warto pamiętać, że niezależnie, czy wybierzemy pochówek tradycyjny, czy zdecydujemy się na kremację, całość powinna odbywać się w sposób godny i pełen szacunku dla charakteru wydarzenia i osoby, którą żegnamy. Warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty naszej decyzji i rozważyć ją na płaszczyźnie religijnej, kulturowej, czy ekonomicznej. Jeśli chodzi o tę ostatnią, warto także porównać dostępne oferty i sprawdzić, na jakie koszty powinniśmy być przygotowani, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Ich wieloletnie doświadczenie i pełne empatii podejście sprawia, że pomogą dokonać odpowiedniego wyboru, wskazując na wady i zalety każdego z nich, ułatwiając podjęcie tej istotnej decyzji.