Organizacja stypy dla najbliższych
Stypa nie jest obowiązkowym elementem pogrzebu, stanowi jednak powszechnie przyjęte zakończenie całej uroczystości. Choć niekiedy, zdjęci żałobą i smutkiem, możemy nie mieć ochoty na urządzanie uroczystego obiadu dla rodziny i znajomych, warto ponownie rozważyć tę decyzję. Spotkanie z bliskimi, wspólne wspominanie zmarłego oraz przebywanie w wśród ludzi mogą bowiem pomóc nam w uporaniu się z żałobą i podziałać na nas w terapeutyczny sposób.
Kogo powinniśmy zaprosić na stypę?
Na stypie powinno znaleźć się miejsce przede wszystkim dla najbliższej rodziny oraz przyjaciół zmarłej osoby. Warto również zaprosić tych żałobników, którzy przyjechali na pogrzeb z bardzo daleka – w ten sposób podziękujemy im za podjęty wysiłek i damy im szansę odpoczynku przed podjęciem drogi powrotnej. Pamiętajmy również o tym, że nie każdy przyjechał na pogrzeb własnym samochodem – dla tych, którzy skorzystali z komunikacji, warto wynająć minibusy i autokary, które zapewnią im komfortowy transport na miejsce stypy. Tu warto zainteresować się, czy wynajęty przez nas zakład pogrzebowy oferuje również usługi przewozowe rodziny i gości pogrzebowych.
Pamiętajmy, że podczas poczęstunku należy przede wszystkim uszanować pamięć zmarłej osoby i uczucia jej najbliższych. Kompletując listę gości, weźmy więc pod uwagę ich wzajemne stosunki. Jeżeli np. pomiędzy kilkoma gałęziami rodziny panują waśnie, dobrym pomysłem może okazać się niewystosowanie zaproszenia do poszczególnych jej członków. Kłótnie ponad poczęstunkiem to ostatnie, czego potrzebujemy w tym trudnym i smutnym okresie.
Jak zorganizować stypę?
Należy zaznaczyć, że charakter stypy powinien zależeć nie tylko od naszych możliwości finansowych, lecz także od naszego samopoczucia. Jeżeli zamiast spędzić dzień w towarzystwie wolimy zmierzyć się z naszym smutkiem w samotności, żałobnicy uszanują naszą decyzję. Możemy też zamiast wystawnego obiadu w restauracji czy wynajętej sali zaprosić jedynie kilka najbliższych osób na herbatę i skromny poczęstunek. Okres żałoby po utracie bliskiej osoby jest zawsze bardzo bolesny – nie utrudniajmy go sobie jeszcze bardziej, zmuszając się do niechcianych interakcji.
Jeżeli jednak czujemy, że przebywanie pośród ludzi i prowadzone od serca rozmowy na temat zmarłego z jego bliskimi pomogą nam zwalczyć smutek, warto rozważyć dostępne możliwości. Jeżeli chcemy zorganizować obiad dla większej liczby osób, możemy zwrócić się w tej sprawie do zakładu pogrzebowego, z którego usług korzystamy – jego przedstawiciele z pewnością będą w stanie wskazać nam kilka nadających się do tego celu lokali.
Tradycyjnie stypę organizuje się natychmiast po ceremonii pogrzebowej, a zaproszenie może być wystosowane do wszystkich obecnych w ogólności – wraz z podziękowaniem za przybycie. Jeżeli zamierzamy zorganizować skromną uroczystość, powinniśmy w tym miejscu dodać, że zaproszenie skierowane jest wyłącznie do najbliższych – zróbmy to jednak delikatnie, by nie urazić pozostałych żałobników. Osoby, na obecności których szczególnie nam zależy, warto poinformować osobno jeszcze przed całą uroczystością.
Jeżeli organizujemy stypę we własnym domu, będziemy musieli sami zatroszczyć się o poczęstunek dla gości. Nie musimy przy tym gotować kilkudaniowego obiadu – zazwyczaj wystarczy kawa lub herbata oraz słone i słodkie przekąski. Jeżeli jednak chcemy podjąć gości większym posiłkiem, warto zamówić catering lub urządzić stypę w wynajętym lokalu. To ostatnie będzie szczególnie korzystne w przypadku, gdy spodziewamy się znacznej liczby osób.