Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do zakładu pogrzebowego?
Śmierć bliskiej osoby to wyjątkowo trudny czas dla najbliższej rodziny zmarłego. Niestety, w początkowym okresie żałoby trzeba znaleźć także czas na załatwienie niezbędnych formalności związanych z pochówkiem. Aby zorganizować pogrzeb, należy, między innymi, odwiedzić zakład pogrzebowy. To właśnie na wybranym przez osobę upoważnioną zakładzie ciąży obowiązek odbioru ciała i zorganizowanie godnej ceremonii pożegnania. Jeszcze przed udaniem się do domu pogrzebowego, warto dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą.
Formalności
Dokumentem, będącym podstawą prawną do rozpoczęcia procedury związanej z organizacją pogrzebu, jest akt zgonu. Aby kierownik właściwego Urzędu Stanu Cywilnego mógł wystawić takie potwierdzenie, w pierwszej kolejności potrzebna jest karta zgonu. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w domu, kartę wystawia pracownik wezwanego przez rodzinę pogotowia ratunkowego lub lekarz, który leczył zmarłą osobę w ciągu ostatnich 30 dni przed jej śmiercią. Do Urzędu Stanu Cywilnego należy zabrać również dowód osobisty osoby zmarłej.
Jeśli zmarły swoje ostatnie dni spędził w szpitalu, kartę zgonu powinien wystawić lekarz prowadzący. Bardziej skomplikowana jest procedura w przypadku, gdy śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych. Aby możliwe było odebranie ciała, konieczne jest wystąpienie do Prokuratury o pozwolenie na odebranie ciała z Zakładu Medycyny Sądowej. Istotny jest także fakt, że osoba, która podjęła się organizacji pochówku, musi w zakładzie pogrzebowym okazać swój dowód osobisty.
Co może zrobić za nas zakład pogrzebowy?
Akt zgonu i dowód osobisty osoby załatwiającej formalności pogrzebowej to dwa dokumenty, których przedstawienie w zakładzie pogrzebowym jest absolutnie niezbędne. Jeżeli jednak organizatorzy ostatniej drogi zmarłego podejmą decyzję o nieuiszczaniu kosztów pogrzebu gotówką, a pokrycia ich należnym zasiłkiem przyznawanym przez ZUS, potrzebny będzie także dokument potwierdzający prawo do otrzymania zapomogi z tytułu śmierci bliskiej osoby. Konieczne są zatem:
- karta zgonu,
- akt zgonu,
- ostatni odcinek emerytury lub renty/legitymacja emeryta lub rencisty.
Jeśli nie chcemy zajmować się formalnościami, wystarczy w zakładzie pogrzebowym przedstawienie karty zgonu i podpisanie upoważnienia do reprezentowania nas w urzędach, w zakresie czynności związanych z formalnościami dotyczącymi organizacji pogrzebu. Dzięki temu zakład pogrzebowy może wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego o wydanie aktu zgonu oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Ceremonia w obrządku religijnym
Jeśli ceremonia pogrzebowa odbywa się w jednym z obrządków religijnych, także w tym przypadku bywają potrzebne dokumenty, które umożliwią jej przeprowadzenie. Są to oczywiście dokumenty niewymagane prawem i związane wyłącznie z religijnym aspektem ceremonii. Mogą to być zaświadczenia o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej) w przypadku pogrzebu w obrządku katolickim, jeśli śmierć nastąpiła poza parafią zmarłego. Tego typu dokumenty rodzina zwykle załatwia sama, jednak zakład pogrzebowy może także wystąpić o ich wydanie. Wiele zależy od przychylności i podejścia lokalnych kapłanów.